Milešovka a sedmistovky Českého středohoří

Tak Milešovka to je samozřejmě dominanta a také velká výzva. Kdo stane pod vrcholem a je podobně postižený jako já, těžko odolá nevystoupat nahoru. Je to moje oblíbená a nejbližší hora, na kterou chodím několikrát za rok.

Nejhezčí výstup je, když se povede počasí, dole je sníh, mráz, mlha, námraza a nahoře sluníčko, azurová obloha. Dole potom všude peřina mlhy, jen tu a tam vykukuje nějaký vrcholek.

 

 

 
 

Na sedmistovkách jsem byl také na všech, nejvyšší ze sedmistovek jsou Hradišťany. Na vrchol vede červená turistická trasa z Třebívlic, nechá se na ni napojit v osadě Dřevce. Trasa je hezká, ale na vrcholu se nachází jen travnatá louka a zbytky pravěkého hradiště . Výhled není žádný.

 

 

 

Z této červené trasy se nechá také odbočit na vrchol další sedmistovky Ostrý. Není to značená trasa, ale cesta je dost vyšlapaná a nedá se přehlédnout. Z vrcholu také není žádný výhled.

Neplést si kopec Ostrý s hradem Ostrý, který se také nachází v Českém Středohoří, na kopci kousek od Milešovky. Vede tam modrá turistická trasa a je to hezký nenáročný výlet i s dětmi.

 

 

Další známá a z dálky viditelná sedmistovka je Sedlo. Na vrchol vede několik tras. Jedna ze zajímavých tras je podle mne z Obce Srdov, po červené přes rozcestí U hájovny až k severnímu rozcestí. Odtud pak po zelené krásnou skoro kilometr dlouhou hřebenovkou na vrchol. Z vrcholu je nádherný výhled. Délka trasy cca 8 km.

 

Na zbývající tři již turistické trasy nevedou, ale každý kdo chce, tak cestu najde. Pařez a Kleč jsou blízko u sebe a tak jsem je prošel najednou, Výhled není z žádné, ale trasy jako všechny ve středohoří zajímavé jsou.

 

Poslední ze sedmistovek je Kletečná. Na vrchol vede několik dost vyšlapaných cest, takže není problém se tam dostat. Z vrcholu je i částečný výhled.

 

 

Jinak i na ostatní nižší kopce jsou moc zajímavé výstupy a i krásné výhledy. Moc hezký výlet i s dětmi je třeba na Košťálov, Oltářík (Hrádek), Lovoš, Ranou, Oblík, Milou a další. Samozřejmě nelze opomenout Hazmburk. Také je nově opravená a přístupná věž hradu Kostomlaty.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *